SIKÇA SORULAN SORULAR

Sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız kullanıcı adı ve şifre kısımlarına Öğrenci Numaranızı girmelisiniz. Sistem ilk girişinizde şifrenizi değiştirmenizi zorunlu tutacaktır.
Sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öncelikle sağ üst bölümde yer alan isminizi kontrol ederek yanındaki ok işaretini tıklayıp "Profil" menüsünde yer alan "Profil Düzenle" menüsünü tıklayarak E-Posta adresinizi güncellemeniz gereklidir. Bu adres şifrenizi unutmanız ya da sizinle iletişime geçilmesi durumlarında mutlaka gereklidir.
Şifrenizi unuttuysanız sağ üst bölümde yer alan "Kullanıcı adı veya şifrenizi mi unuttunuz?" linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen menüde Kullanıcı Adı ya da E-posta adresine göre arama yaparak yeni bilgilerinizin E-Postanıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. (Bu durumun çözümünde sorun ile karşılaşmamak için 2 No'lu uyarıyı mutlaka dikkate alın)
Canlı Derslere bilgisayardan katılmak için kullanacağınız bilgisayara "Adobe Connect" uygulamasını yüklemelisiniz. Bu işlemi sadece 1 defaya mahsus yapmanız gerekmektedir. İndirme linki: https://helpx.adobe.com/tr/adobe-connect/connect-downloads-updates.html
İndirme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı bilgisayarınıza kurmanız gerekmektedir. Canlı derslere bilgisayardan katılmak için derslerin sayfalarında yer alan Canlı Sınıf bölümüne girip Toplantıya Katıl butonuna basmanız gereklidir. 
Canlı derslere giriş anında sorun yaşarsanız, ilk olarak bilgisayarınızda kurulu olan Adobe Connect uygulamasını çalıştırmanızı ve hiçbir şey yapmadan kapatmanızı, ondan sonra Toplantıya Katıl düğmesine tıklamanızı öneririz.
canlı

Almış olduğunuz dersin sayfasına erişimi sağladıysanız sayfanın tanımlama bölümünde yer alan "Ders Adı - Canlı Sınıf" linkini tıklarsanız sistem sizi Canlı Ders alanına yönlendirecektir. Canlı Sınıf Dersleri'ne sadece programlarda belirtilen gün ve saatte giriş yapabilirsiniz. Diğer zamanlarda Canlı Sınıflar aktif değildir. Sadece kayıtlandığınız derslere erişiminiz mümkündür.

Canlı derslere mobil cihazlardan katılabilmek için web mağazalarından (Store) indirebileceğiniz Adobe Connect (connect) uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Uygulamayı mobil cihazınıza yükledikten sonra;

LMS Sayfası Üzerinden Giriş:

1. Mobil cihazınızda lms.comu.edu.tr adresine girip, canlı dersine katılacağınız dersin sayfasını açınız.

2. Dersin sayfasında Canlı Ders bölümüne girip, gelen ekranda Toplantıya Katıl düğmesine basınız.

3. Gelen ekranda Uygulamada Aç yada Adobe Connect'i Aç düğmesine tıklayınız. 

Güncel uygulamada sorun çıkması durumunda en altta yer alan Klasik uygulamayı açın seçeneğine tıklayarak eski versiyon ile canlı derse katılabilirsiniz.

1_1 1

Misafir Girişi:

1. Mobil cihazınızda yüklü olan Adobe Connect uygulamasını çalıştırınız.
2. Gelen ekranda Room link yazan bölümüne katılmak istediğiniz canlı dersin linkini yazınız ve Continue düğmesine basınız. Katılacağınız dersin linkini lms.comu.edu.tr sisteminde dersin sayfasında Canlı Sınıf bölümü içerisinde bulabilirsiniz. 

1 4

3. Daha sonra gelen ekranda enter using your name bölümüne tıklayınız. Son olarak gelen ekranda Name bölümüne adınızı ve soyadınızı yazıp Continue düğmesine basınız. 

2 3

Bu aşamalardan sonra canlı derse mobil cihazınızdan katılmış olacaksınız. Mobil cihazlarla sadece canlı derslere katılabilirsiniz. Geçmiş tarihli kayıtlı dersleri mobil cihazlardan izleyemezsiniz.

Evet. Canlı derslerde isterseniz mikrofonunuzu aktif hale getirerek, isterseniz Sohbet bölümüne yazarak katkı sağlayabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Canlı dersler gerçekleştirildikten sonra en geç bir gün içinde video kayıtları dersin sayfasında ilgili haftaya eklenmektedir. Bu sayede kaçırdığınız ya da tekrar izlemek istediğiniz tüm dersleri, video kayıtlarından takip edebilirsiniz.

Hayır. Dönem başladığında kayıtlı olduğunuz enstitüden merkezimize ulaştırılan listelere göre, sadece aldığınız derslere tarafımızdan kayıt edilmektesiniz. Sadece bu derslere erişim sağlayabilirsiniz. Kayıt edilmediğiniz derslere erişim yetkiniz yoktur.

Uzaktan eğitim ile yürütülen derslerde ara sınavlar lms.comu.edu.tr üzerinden, ilgili dersin kendi sayfasında online olarak gerçekleştirilmektedir.
Final ve bütünleme sınavları ise öğrencilerimizin bizzat katılımlarıyla, Çanakkale'de sınıf ortamında yüz yüze olarak gerçekleştirilmektedir.*
* (ÇOMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yönetim Kurulu tarafından alınacak kararlar doğrultusunda düzenleme yapılabilir.)