SIKÇA SORULAN SORULAR

Sisteme ilk defa giriş yapıyorsanız kullanıcı adı ve şifre kısımlarına Öğrenci Numaranızı girmelisiniz. Sistem ilk girişinizde şifrenizi değiştirmenizi zorunlu tutacaktır.
Sisteme kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra öncelikle sağ üst bölümde yer alan isminizi kontrol ederek yanındaki ok işaretini tıklayıp "Profil" menüsünde yer alan "Profil Düzenle" menüsünü tıklayarak E-Posta adresinizi güncellemeniz gereklidir. Bu adres şifrenizi unutmanız ya da sizinle iletişime geçilmesi durumlarında mutlaka gereklidir.
Şifrenizi unuttuysanız sağ üst bölümde yer alan "Kullanıcı adı veya şifrenizi mi unuttunuz?" linkine tıklamalısınız. Karşınıza gelen menüde Kullanıcı Adı ya da E-posta adresine göre arama yaparak yeni bilgilerinizin E-Postanıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. (Bu durumun çözümünde sorun ile karşılaşmamak için 2 No'lu uyarıyı mutlaka dikkate alın)
Canlı Derslere giriş için kullanacağınız bilgisayara "Adobe Connect" uygulamasını yüklemelisiniz. Bu işlemi sadece 1 defaya mahsus yapmanız gerekmektedir.

Windows (32/64 bit)

Mac

Android (Mobile)

İOS (Mobile)

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra uygulamayı kurmanız gerekmektedir. Kurulum sonrasında uygulamayı çalıştırmanıza gerek yoktur. Yazılımın Bilgisayar/Tablet/Telefonunuzda kurulu olması yeterlidir. Canlı derse her girişinizde Adobe Connect uygulaması otomatik olarak çalışacaktır.
Canlı derslere ilgili dersin sayfasındaki "Canlı Sınıf" bağlantısı ile girebilirsiniz.
canlı

Almış olduğunuz dersin sayfasına erişimi sağladıysanız sayfanın tanımlama bölümünde yer alan "Ders Adı - Canlı Sınıf" linkini tıklarsanız sistem sizi Canlı Ders alanına yönlendirecektir. Canlı Sınıf Dersleri'ne sadece programlarda belirtilen gün ve saatte giriş yapabilirsiniz. Diğer zamanlarda Canlı Sınıflar aktif değildir. Sadece kayıtlandığınız derslere erişiminiz mümkündür.

Canlı dersleri Cep telefonu ya da tabletten izleyebilmeniz için web mağazalarından (Store) indirebileceğiniz Adobe Connect (connect) uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. 

Canlı ders linkine tıkladıktan sonra karşımıza gelen ekranda "Toplantıya Katıl" bağlantısına tıklayınız. Sonraki ekranda "Adobe Connect Mobile'ı Açın" ı ve sonrasında "Oturum için Güven" menüsünü tıklayarak Canlı Sınıf'a giriş yapabilirsiniz.

Sadece Canlı Dersleri Cep Telefonu/Tabletten izleyebilirsiniz.
Geçmiş tarihli kayıtlı dersleri Cep Telefonu/Tabletten izleyemezsiniz.

Evet. Canlı derslerde isterseniz mikrofonunuzu aktif hale getirerek, isterseniz Sohbet bölümüne yazarak katkı sağlayabilir ya da soru sorabilirsiniz.

Canlı dersler gerçekleştirildikten sonra en geç bir gün içinde video kayıtları dersin sayfasında ilgili haftaya eklenmektedir. Bu sayede kaçırdığınız ya da tekrar izlemek istediğiniz tüm dersleri, video kayıtlarından takip edebilirsiniz.

Hayır. Dönem başladığında kayıtlı olduğunuz enstitüden merkezimize ulaştırılan listelere göre, sadece aldığınız derslere tarafımızdan kayıt edilmektesiniz. Sadece bu derslere erişim sağlayabilirsiniz. Kayıt edilmediğiniz derslere erişim yetkiniz yoktur.

Uzaktan eğitim ile yürütülen derslerde ara sınavlar lms.comu.edu.tr üzerinden, ilgili dersin kendi sayfasında online olarak (çoktan seçmeli, yazılı vb.) gerçekleştirilmektedir.
Final sınavları ise öğrencilerimizin bizzat katılımlarıyla, Çanakkale'de sınıf ortamında yüz yüze olarak gerçekleştirilmektedir.*
* (ÇOMÜ Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Yönetim Kurulu tarafından alınacak kararlar doğrultusunda düzenleme yapılabilir.)